Bilog v1.3

Loading

Powered By Yavuz MERCAN

CodeFirst mü? Database First mü? yoksa Model First mü? - Yavuz MERCAN

CodeFirst mü? Database First mü? yoksa Model First mü?

CodeFirst mü? Database First mü? yoksa Model First mü?
Yavuz MERCAN - 2/28/2019

Database First

Eğer hali hazırda bir veritabanımız varsa ve bu veritabanı uzun zamandır kullanılıyorsa bu yaklaşım tercih edilir. Bu yaklaşım diğer yaklaşımların aksine zaten olan bir veritabanı üzerinden çalışma yapılması mantığına göre işler. Tabi bu yaklaşımı daha önce veritabanınız olmasada kullanabilirsiniz, bunun için veritabanını klasik yöntemlere göre sql server üzerinden oluşturmalısınız.
Bu yöntemde database üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak istersek, sql server üzerinden manual olarak yapmalıyız. Bu durumun projeye yansıması içinse "update model from database" tıklamamız gerekli.
 

Model First

Eğer bir veritabanına sahip değilseniz, direk visual studio üzerinden model kullanarak oluşturabilirsiniz. Burada gerçekleştirdiğimiz değişiklikleri sql'e tanıtmak için "generate database from" tıklamamız gerekir. Eğer kod yada sql yazmayı sevmiyorsanız, bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde genellikle kodlama yerine design ile çalışırsınız.
Projeniz çok sayıda tablo içeriyor ve kompleks bir yapıya sahipse bu yöntem kullanışlı olacaktır. Büyük çaplı kurumsal projelerde tercih edilebilir.
 

Code First

Eğer kodlama yapmayı çok seviyorsanız ve veritabanımı kodlama ile oluşturmak istiyorum diyorsanız bu yöntem size göre. Bu yöntemde design yapmak yerine kodlama yapıyorsunuz. Bu yaklaşım ile tüm kontrol elinizde oluyor, diğer yaklaşımlardaki gibi arka tarafta otomatik kodlar üretilmiyor. Yazmış olduğunuz kodlar veritabanını ve tablolarınızı oluşturacaktır.
Tablo sayısı az olan projelerde kullanılması tercih ediliyor.

Yazıyı Paylaşın

Yorum Yapınız

E-mail adresi yazılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.*

add
close

Son Twitlerim

Son Eklenen Makalelerim

Etiketler

Beni Takip Edin